Logga in

Program

September
Söndagen den 1 sept. kl 11.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Gudstjänst: Kjell Handfast, Ing-Marie Jansson, Camilla Olofsson
Söndagsskola
Kyrkkaffe

Måndagen den 2 sept. kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Hantverkscafé - Servering

Onsdagen den 4 sept. kl 11.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
ELVA-kaffe: Karin Jansson sjunger och spelar under rubriekn "Minns du sången"

Kaffeservering

Söndagen den 8 sept. kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Ekumensik gudstjänst: Gûnther Hölscher, Han Young, Kjell Handfast
Servering

Måndagen den 9 sept. kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Hantverkscafé

Servering.

Söndagen den 15 sept. kl 16.00 Bön vid gränsen i Holmedals kyrka, medverkan bland andra Ingemar Helmner, Matilda Röjdemo
Söndagen den 15 sept. kl 18.00 i Häljeboda Missionshus
Sånggudstjänst: Austmarka Bygdekor, Ragnar Gustafsson
Servering.

Måndagen den 16 sept. kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Hantverkscafé
Servering

Torsdagen den 19 sept. kl 19.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Studiekväll med utgångspunkt från Apostlagärningarna
Servering

Lördagen den 21 sept. kl 18.00 i Köla församlingshem
Ekumenisk bön -Bo Jansson, HanYuong Kim

Söndagen den 22 sept. kl 11.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Gudstjänst: Göran Isaksson
Söndagsskola
Kyrklunch

Måndagen den 23 sept. kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Hantverkscafé
Servering

Söndagen den 29 sept. kl 11.00 i Adolfsfors Missionskyrka
Gudstjänst: Gunnar Nilsson, sånggrupp, Iris Bodin
Kyrkkaffe med klengås

Måndagen den 30 sept kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Hantverkscafé
Servering

Oktober
Onsdagen den 2 oktober kl 11.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
ELVA-kaffe: Vivianne Handfast berättar om en psalmförfattare
Kaffeservering

Torsdagen den 3 oktober kl 19.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Studiekväll med utgångspunkt från Apostlagärningarna
Servering

Söndagen den 6 oktober kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Gudstjänst: Kjell Handfast, Anna-Carin Lövgren och Jan Christiansson.
Servering

Måndagen den 7 oktober kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Hantverkscafé
Servering

Fredagen den 11 oktober kl 19.00 i Häljeboda Missionshus
Höstfest: Åror, paketaktion, andakt och servering.
Medverkande: Häljeboda gosskör, Ragnar Gustafsson, Inga-Maj Johansson

Söndagen den 13 oktober kl. 11.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Gudstjänst: Cecilie Larsen från Equmeniakyrkan, sång
Söndagsskola
Kyrklunch

Måndagen den 14 oktober kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Hantverkscafé
Servering

Torsdagen den 17 oktober kl 19.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Studiekväll med utgångspunkt från Apostlagärningarna
Servering

Lördagen den 19 oktober. kl 18.00 i Köla församlingshem
Ekumenisk bön – Kjell Handfast, Han Young Kim

Söndagen den 20 oktober kl. 11.00 i Norra Fjälls Missionshus
Gudstjänst: Kjell Handfast, Ing-Marie Jansson och Camilla Olofsson
Servering

Måndagen den 21 oktober kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Hantverkscafé
Servering

Lördagen den 26 oktober kl 18.00 i Adolfsfors Missionskyrka
Bilder och berättelser från Laos med Lars och Karin Jansson
Servering

Måndagen den 28 oktober kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Hantverkscafé
Servering

Torsdagen den 31 oktober kl 19.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Studiekväll med utgångspunkt från Apostlagärningarna
Servering
November
Söndagen den 3 november kl 11.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Minnesgudstjänst: Ragnar Gustafsson, Bengt Nilsson och Linda Åström
Nattvard
Söndagsskola
Kyrkkaffe
Måndagen den 4 november kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Hantverkscafé
Servering
Onsdagen den 6 november kl 11.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
ELVA-kaffe: Jonny och Ann-Britt Nävehed spelar och sjunger
Kaffeservering
Söndagen den 10 november 11.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Gudstjänst: Kjell Handfast, Ing-Marie Jansson och Camilla Olofsson
Söndagsskola
Kyrklunch
Måndagen den 11 november kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Hantverkscafé
Servering
Torsdagen den 14 november kl 19.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Studiekväll med utgångspunkt från Apostlagärningarna
Servering
Lördagen den 16 november kl 18.00 i Köla församlingshem
Ekumenisk bön – Günther Hölscher, Han Young Kim
Söndagen den 17 november kl 18.00 i Missionskyrkan Beted.
Sånggudstjänst: Totakt o Sang sånggrupp från Norge
Servering
Måndagen den 18 november kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Hantverkscafé
Servering
Lördagen den 23 nov. kl 10.00-15.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Julbasar Second Handbutikens säsongsavslutning, servering
Söndagen den 24 november kl 11.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Gudstjänst: Lilian Gustafsson, Karin Jansson med sånggruppen Gemenskap
Söndagsskola och Kyrkkaffe
Måndagen den 25 november kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Hantverkscafé
Servering
Torsdagen den 28 november kl 19.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Studiekväll med utgångspunkt från Apostlagärningarna
Servering
Lördagen den 30 november kl 18.00 i Norra Fjälls Missiosnhus
Höstfest: Häljeboda gosskör, Ing-Marie Jansson, Lilian Gustafsson
Åror, lotterier, andakt och servering
December
Söndagen den 1 december kl 18.00 i Åmotfors kyrka
Ekumenisk adventsgudstjänst: Eda kyrkokör, Han Young Kim, Ragnar Gustafsson
Adventskaffe
Måndagen den 2 december kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Hantverkscafé
Servering
Onsdagen den 4 december kl 11.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
ELVA-kaffe: Alla-kan-sjunga-kören och Anna-Carin Lövgren
Kaffeservering
Söndagen den 8 december kl 11.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Adventsgudstjänst: Ragnar Gustafsson, Ulrika Gustafsson, Sofia Erlandsson, Susanne och Nisse Liljedahl
Söndagsskola
Julbord
Måndagen den 9 december kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Hantverkscafé
Servering
Torsdagen den 12 december kl 19.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Studiekväll med utgångspunkt från Apostlagärningarna
Servering
Lördagen den 14 december kl 18.00 i Norra Fjälls Missionshus
Sånggudstjänst: Ing-Marie Jansson, Camilla Olofsson m.fl
Servering
Söndagen den 22 december kl 11.00 i Missionskyrkan Charlottenberg
Missionsgudstjänst: Lilian Gustafsson, Kjell Handfast, sång
Kyrkkaffe
Söndagen den 29 december kl 18.00 i Adolfsfors Missionskyrka
Sånggudstjänst : Miriam Svensson, Lina Fisk m.fl
Gröt och skinksmörgås
Nyårsafton den 31 december kl 17.00 i Lamperudsgården
Ekumenisk Nyårsbön: Anna-Carin Lövgren m.fl
  Den här webbplatsen använder cookies för att alla funktioner och tjänster ska fungera, samt förbättra användarvänligheten.